Uzaktan Eğitimde Google Classroom ve Meet

0 2.067

Google For Apps Education, teknolojinin eğitim programlarına destek verecek şekilde yapılandırıldığında öğrencilere beceriler kazandırılmasını sağlamakta ve onları desteklemektedir. Google uygulamaları, eğitim boyutunda birçok özelliği ile sınıf ortamlarını dönüştürmeye devam ederken son günlerde yaşanan pandemim olayları sebebiyle okulların kullanmakta olduğu farklı uzaktan eğitim alternatiflerine göre Google’da 1 Temmuz 2020’ye kadar Hangouts Meet’in premium video konferans özelliklerini kullanıcılarına ücretsiz olarak kullandırmaya karar vererek Classroom ile Meet entegrasyonunu sağladı.  Öğrencilerinizin internet erişimi olan herhangi bir cihazı varsa öğretmenleriniz, derslerini kaydedip paylaşabilir ve 250 kişiye kadar canlı toplantılar düzenleyebilirler. Google okuluysanız yönetici konsololundan “Hangouts Meet” özelliğini etkinleştirerek başlayabilirsiniz. 

Eğer hala Google okulu olmadıysanız; http://www.egitimdeteknoloji.com/google-okulu-nasil-olunur-avantajlari-google-sertifikali-egitmen-google-egitim-partneri-google-sinavlari-egitimtek/ yazısını inceleyebilirsiniz.

Eğitimde Google araçlarının kısaca özelliklerini hatırlatmak gerekirse;

Google Drive: Her bir kullanıcı için Google okuluysanız 10 TB dosya saklama alanınız olur. Dosyalarınıza akıllı telefonlardan, tabletlerden evinizdeki bilgisayardan varsa okuldaki etkileşimli akıllı tahtadan bile ulaşabilirsiniz ve unutmadan Google dosyalarınıza virüs korumasıda sağlamaktadır.

Google Dökümanlar: Metin ile ilgili akıllı düzenleme ve biçimlendirme araçlarıyla çalışmalarınıza canlılık sağlayabilir ve buna istinaden resimden yazıya çevirme, sesle yazma, zengin eklentileriyle dökümanlarınızı oluşturabilirsiniz.

Google E-Tablolar: Verilerinizi renkli grafiklerle çarpıcı bir şekilde sunmanızı, yerleşik formüller, pivot tablolar ve koşullu biçimlendirme seçenekleriyle sık gerçekleştirilen tablolama işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Google Slaytlar: Öğrencilerinizden sunum çalışmaları yapmalarını isteyerek ortak çalışma özelliği aracılığıyla sunu temalarını, videoları, animasyonları ve çok daha fazlasını keşfetmelerini sağlayabilirsiniz.

Google Takvimler: Özellikle son günlerde uzaktan eğitim planınızı oluşturabilir, yöneticilerinizle, öğretmenlerinizle hatta öğrencilerinizle süreci daha planlı daha etkili bir şekilde yürütebilirsiniz.

Anket/Sınav/Geri Bildirim Aracı Google Formlar: Uzaktan eğitimde geri bildirim oldukça önemlidir. Google formlar ile dersleriniz hakkında anket hazırlayabilir, online sınav yapabilirsiniz. Anket sonuçlarını çok kolay bir şekilde analiz edebilirsiniz.

Google Classroom: Yukarıdaki birçok aracı içinde barındıran derslerinizle ilgili öğretmenlerinizin öğrencilerinizle paylaştığı dosyaları, videoları ve ziyaret etmek istedikleri web sayfalarını tek bir yerden görüntülenmesini sağlayabilir ve öğrencilerinize, velilerinize gereken görevleri anında iletebilirsiniz.

Google Meet: Google’ın sağlam ve güvenli altyapısıyla video-konferans yöntemiyle etkinlikler planlayabilirsiniz.

Google Classroom ve Meet Kullanımı

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.