Uzaktan Eğitim’de Öğrencileri Derse Dahil Etmenin 5 Yolu

0 2.470

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un bugün okulların 30 Nisan’a kadar uzaktan eğitimle devam edeceğini açıklaması, aslında tüm eğitimcilerin tahmin ettiği bir açıklamaydı. Hafta başı başlayan uzaktan eğitimle birlikte, her sürecin başında yaşanabilecek bazı aksaklıklar yaşandı. Kurum yöneticileri ve eğitmenler sürece hızla adapte olmak için çok emek harcadılar. Belki de yıllar sürecek çalışmaları kısa bir sürede yapmaya çalışıyorlar. İşin doğası gereği ufak tefek aksaklıklar yaşansa da süreç gün geçtikçe oturacak gibi gözüküyor. 

Bu süresin iyileşmesinde en büyük faktörün yine öğretmen olacağını düşünüyorum. Çevrimiçi öğrenme, geleneksel sınıflarda eğitim veren eğitimciler için alışılmadık bir alan. Oldukça hızlı bir geçiş yaptığımız bu alanda teknik altyapıların yeterli olduğunu varsayarak bir sonraki adım olan, sanal sınıflarda öğrencileri derse dahil edebilmek için yapabileceklerimizi 5 maddede aktarmaya çalıştım: 

1- Ulaşılabilir Olun

Öğrenciler sorunları çözmek, daha iyi anlamak ve öğrenmelerini ilerletebilmek için öğretmenleri en güvenilir kaynak olarak görürler. Çoğu zaman internetten araştırmak yerine öğretmenlere sormayı hem daha kolay hem de daha güvenilir bulurlar. 

Öğrencilerinize size her zaman ya da belirleyeceğiniz saatler arasında e-posta, sanal sınıf veya tercih ettiğiniz farklı bir iletişim aracıyla ulaşabileceklerini açık bir şekilde ifade edin. Bunun için en etkili yol ilk dersin başında öğrenciler derse gelmeden onlara izleyecekleri bir video veya animasyon paylaşmak ve bir kısmında bahsetmek olabilir. Ayrıca zaman zaman yaptığınız ders, toplantı gibi buluşmalarda hatırlatmanın da faydası olacaktır. 

2- Farklılaştırmayı Çevrimiçi Sınıflarınıza Taşıyın

Sanal sınıflar da gerçek sınıflarda olduğu gibi farklı seviyede ve farklı öğrenme stillerine sahip öğrencilerden oluşur. Sınıf ile paylaşılan yönergelerde ne kadar farklı paylaşımlar yapabilirseniz, o kadar fazla öğrenciye ulaşabilirsiniz.

Paylaşımlarınıza ses kaydı, video veya farklı görseller eklemek, öğrencilerin dikkatlerini çekmenize yardımcı olacaktır. Sıradan metinlerin dışarısına çıkmakta ayrı bir yöntem olabilir. Bunun için fazla abartmamak kaydıyla renklerden ve yazı stillerinden faydalanabilirsiniz.

Her öğrenci kendini farklı şekilde ifade edebilir. Vereceğiniz sınıf içi çalışmaların sonucunda istediğiniz ürünleri farklı formatlarda sunmalarına izin verebilirsiniz. Konuyla ilgili 3 boyutlu bir tasarım, sunum, metin, video, ses kaydı, çizim gibi farklı formatlarda örnekleri kabul edeceğinizi duyurmak işe yarayacaktır.

Öğrencilerin seviyelerine yönelik farklı uygulamalar paylaşmak, öğrenci gelişimini ve dersi sahiplenmelerini sağlar. Sınıfta farklı seviyelerdeki öğrencilere hitap edecek farklı çalışmalar paylaşarak tüm sınıfı derse dahil edebilirsiniz.

3- İçeriklerinizi Güncel Tutun

Z kuşağını derse dahil etmenin en etkili yollarından birisi onların alanlarına ait içerikler paylaşmak. Ben lisede derse giren bir öğretmen olarak öğrencilerin alanlarını anlamak adına ders aralarında ve yemeklerde onlarla sohbet etmeye ve dünyalarını anlamaya çalışıyorum. Hangi tür müzikleri dinliyorlar, hangi sanatçılardan hoşlanıyorlar, en sevmedikleri öğretmen kim?  🙂 bunun gibi bilgiler ders sırasında bana çok yardımcı oluyor. 

Bu her sınıfta bulunan öğrencilere göre değişecek bir durumdur. İstanbul’da bulunan bir sınıfla Kars’ta bulunan bir sınıfın gündemi farklıdır. Sizlerde bu gündemleri yakalayın ve derslerinizde uygun olacak yerlerde mutlaka kullanın.

Eğer sınıf hakkında yeteri kadar bilgiye sahip değilseniz, gündemlerini öğrenmek için onlara fırsat verebilirsiniz. Yaratıcılıklarını ortaya çıkarmak için istedikleri bir sanatçı hakkında çalışma yapmak, en sevdikleri ülkenin hava sıcaklığı ortalamasını hesaplatmak vb etkinlikleri kendi branşlarınızda kullanabilirsiniz.

4- Etkili Geri Bildirim Verin

Öğrencilerin çalışmalarını yapmaları ve geliştirmelerini sağlamak için onlara olumlu geri bildirimler veririz. Her öğrenci için verilecek geri bildirimin farklı olduğunu unutmayın. Taslak geri bildirimler öğrenciler tarafından kolaylıkla anlaşılır ve sizinle arasında oluşan bağı zedeler.

Çalışmalarını teslim etmeyen veya içeriklerinizi takip etmeyen öğrencilere ulaşmak farklı yollar deneyin. Onlara sorunun ne olduğunu sorun ve farklı kaynaklar paylaşarak çalışmasını yapmaya teşvik edin. 

Sert ve baskılayıcı tavırlarda bulunmayın. Bu sadece onların dersten soğumasına sebep olur. Çalışmaları hatırlatıcı bildirimlerde bulunun. Takip ettiğinizin farkına varmalarını sağlamak için yapıcı cümleler, ses kayıtları ya da videolar bulunmanız daha faydalı olacaktır.

5- Derse Gelmeden Konuları Paylaşın

Yapılan araştırmalar dersin konusunun öğrencilerle dersten önce paylaşılmasının öğrenme hızlarını doğrudan etkilediğini gösteriyor. Bunun için ders konularınızı her dersten 1 gün önce paylaşmanız etkili olacaktır.

Paylaştığınız konular hakkında çevrimiçi bir tartışma ortamı yaratarak hazırbulunuşlukları gözlemleyebilir ve arttırabilirsiniz. Öğrencilere ulaştığını anlamak için sorular sorabilir ya da içeriklerinizi farklı web 2.0 araçları ile paylaşabilirsiniz. 

Uzaktan eğitim ve çevrimiçi öğrenme sürecinde sizlere yardımcı olacak dijital araçları geçtiğimiz günlerde Lara Özer “Uzaktan Eğitimi Zenginleştiren Araçlar” başlığı altında kaleme aldı. Buraya tıklayarak yazıya ulaşabilir ve ihtiyacınız olan aracı belirleyebilirsiniz. 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.