Windows 10 son güncellemesi ve yepyeni özellikleri ile piyasaya sürüldü.Yayınlanan son sürümünde Eğitim alanında birçok yeniliklere imza attığı bir gerçek.

OneNote,Sway,Keynote ile hazır şablonlara kendi yaratıcılığınızı katarak sıradışı sunumlar hazırlayabilir,video ve ekran görüntüsünü kaydedebilirsiniz.Ayrıca ios ve android cihazlarınızda rahatlıkla kullanabilir,çevrimiçi paylaşımlarında bulunabilirsiniz.Bu benim en çok beğendiğim özelliği oldu.Alışageldiğimiz word ve excelide telefonunuzda rahatlıkla kullanabilir,belgelerinizi paylaşabilirsiniz. Tüm bu yeniliklerin ışığında Matematik Eğitiminde ne gibi yenilikler var diye araştırırken Microsoft Mağazasında ilgimi çeken Geometry: Circumference and Arc Length isimli uygulama ile karşılaştım.Uygulamanın şu an İngilizcesi mevcut.Yaklaşık 50.82 Mb büyüklüğünde.

Uygulama Windows 10 ile optimize edilmiş modern bir ders modülü niteliğinde.Geometride Çevre ve Yay uzunluğu adlı konuyu ele almış bir uygulama.
Sway yardımıyla yaz tatilinde ders sunumları hazırlarken bu uygulamanın hazırlanış tarzı, konuyu ele alış biçimi bana diğer modülleri hazırlamam için bir ilham kaynağı oluşturdu.

vbook-kullanimi-nasil-kullanilir

Size kısaca uygulamadan ve konuyu ele alış biçiminden bahsedeyim;

Uygulama 5 Ana bölümden oluşuyor:

1.Bölüm: Hazırım:Öğrencinin derse hazır bulunuşluk derecesini ölçüyor.4 tane soru ile Yay uzunluğu konusuna geçmeden önce bilinmesi gerekenleri test ,doğru-yanlış şeklinde sorular sorarak yanıtlamanızı istiyor.Hemen altında açıklamalı çözümlere yer veriyor,ve 4 soru sonunda verdiğiniz yanıtlara göre nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklayan bir rapor yayınlıyor.

Geometry-Circumference-nedir

2-3.Bölüm: Artık hazır olduğumuza göre asıl konuya geçiş yapıyor.Ama tabiki Matematikde can alıcı sorulardan bir tanesini en başta önlemek,kafalarda soru işareti ile başlamamak için Günlük yaşamda ne işimize yarayacak,nerelerde kullanırız? Adlı sorulara bir paragraf ile yanıt vermeye çalışıyor ve yaşamdan matematiğe geçip formülleri vermeye başlıyor.Formülleri verirken öğretmenin kendi yüklediği bir video ile gözlerde bir canlandırma meydana getirmeye çalışılmış.

AC-Vbooks3

Videonun en önemli özelliği ise videoyu izlerken anlamadığınız,formüllerde kullanılan bir terim varsa hemen yan tarafında bulunan sütunlara tıklayıp terimler hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

vbook-kullanimi-nedir

4.Bölüm: Özet kısmı. Artık dersi bitirdiğimize göre Bugün neler öğrendik? Ve formülleri akılda kalıcı hale getirmek için tekrar etmemiz gereken kısım.

5.Bölüm: Sınav kısmı. Anlayıp anlamadığımızı ölçen ve sonunda yüzde kaç konuyu kavradığımızı,hangi kısımlarda hata yapıp,nerelerde eksiğimiz olduğunu belirtip bize detaylı bir rapor sunan uygulama.

Uygulamanın ön hazırlık kısmı bana kimi zaman derslerimizde atladığımız fakat öğrencinin hazır bulunuşluğunun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı.Bir önceki konuda aklında soru işaretleri olan bir öğrenci her konuda soru işaretlerini kartopu gibi büyütmeye istemsiz olarak devam ediyor.Son kısmında ise genel tekrar ve Matematikde ölçme değerlendirmenin çok önemli bir paya sahip olduğunu,detaylı raporlar ile konunun kavranıp kavranmadığında geri dönütlerin ne kadar önemli bir paya sahip olduğunu farkettim.

Bu uygulamadan esinlenerek ben Office Sway ile başka modüllerde ders içerikleri hazırlamaya başladım.Office Swayı tercih etme nedenim ise başladığınız işi daha kısa sürede bitirmeniz için uygulamada her şey düşünülmüş.Açıklama yapmak istediğiniz yerlerde kendi videonuzu veya etkileşimli grafikler rahatça ekleyebilir,hazır şablonlara kendi yaratıcılığınız ile birkaç değişiklik yaparak zamandan tasarruf edebilirsiniz.Ayrıca hazırladığınız sunumları kolayca bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER