VEX Robotics Ankara Turnuvası 5-6 Mayıs’ta Doğa Koleji Çayyolu Kampüsünde yapılacaktır.

0 1.041

Dünyanın en büyük robotik yarışması* VEX Robotics’in Türkiye’deki 3. yarışması Ankara’da.

Doğa Koleji Sponsorluğunda yapılacak VEX Robotik Ankara Turnuvası 5-6 Mayıs’ta ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilerden oluşan robotik ve mühendislik takımlarını bir araya getiriyor. Türkiye’nin dört bir yanından gelen takımlar, diğer takımlarla işbirliği de yaparak, iyinin de iyisi olmak için mücadele edecekler.

llkokul ve ortaokul öğrencilerinin VEX IQ robotları ve STEM projeleri ile mücadele edeceği VEX IQ Challenge ve Lise öğrencilerinin VEX EDR kitlerini kullanarak hazırladıkları robotları ile mücadele edeceği VEX Robotics Off-Season’da aynı günde, yan yana sahalarda heyecanı ikiye katlayacak. Öğrenciler robotlarını hazırladı, son çalışmalarını da tamamlamak üzereler.

Aynı zamanda takımların otonom programlamaya yönelik becerilerini geliştirebilecekleri Programming Skills maçları ile yeni çağın en keyifli hobilerinden birinde beceriler sergileniyor olacak.

VEX Turnuvaları sadece bir robot mücadelesi değildir. Öğrenciler mühendislik becerilerini robottan bağımsız olarak sergileme imkanı bulurlar. Tüm süreç boyunca tuttukları mühendislik defteri ile amacına uygun bir robot yapmak için denedikleri farklı tasarımları, takımca geliştirdikleri, uyguladıkları ve vazgeçtikleri fikirleri hafta hafta deneyimleme imkanı bulacaklar.

Mühendislik Defteri ile mühendisliğin en önemli adımlarından biri olan projelendirme sürecini gözlemleme imkanı bulacağınız turnuvamızda aynı zamanda STEM Project Award ile geleceğin robotçu bilim adamlarının da dünyalarına ışık tutacağız. Bu sene “Robotlar ve Etik” ana temasının hakim olacağı STEM Projeleri bölümünde ortaokul takımlarımız çevrelerindeki sorunları belirleyip, bu sorunlar üzerine düşündüler. Bu sürecin sonunda bu sorunlar için birer de çözüm önerdiler. Çoğu takımın çözümlerini robotik prototiplerle desteklediği STEM projelerinde Bilgi Çağı’nı yaşayan dünyamızın sorunlarına Etik değerleri ön planda tutarak ne gibi çözümler önereceğini merakla bekliyoruz.
Türkiye’de organizasyonu Eğitimde İnovasyon Derneği platformu tarafından desteklenen VEX Yarışmaları, Robot Education Foundation izni ve yetkisiyle Türkiye etkinlik sorumlusu Utku Öztekin tarafından sürdürülmektedir.

Büyük heyecana ortak olmak için sizleri 5-6 Mayıs tarihlerinden aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Takımların yarışmaya katılımı ÜCRETSİZDİR

Yarışmada gönüllümüz olmak ister misiniz http://egitimdeinovasyon.org/gonullu-basvuru-formu/

Yarışma web sitesi : www.egitimdeinovasyon.org

Daha önce Türkiye’de yapılan VEX Robotics yarışma fotografları için : https://www.flickr.com/photos/egitimdeinovasyon/albums 

*Guinness Dünya Rekorlar Kitabında VEX Robotics :  http://www.guinnessworldrecords.com/news/2016/4/robotics-tournament-vex-worlds-is-named-largest-in-the-world-after-1-075-teams-ta-426576

Yarışma hakkında genel bilgilendime videosu :

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.