Daha önce İngilizce dersine girdiğim öğrencilerimle Hazine Avı (Treasure Hunt) oyununu çok defa oynamıştık. Bu oyunda öğretmen ilk olarak sınıfın ya da okulun herhangi belirli noktalarına saklamış olduğu birbirini takip eden ipuçlarını bulmaları için materyal hazırlar. Her bir ipucu bir sonraki ipucunu işaret eder. İstenilen sayıdaki ipucu bulma eylemi tamamlandığında son aşamada öğrencilerden son ipucunu veya sorulan bir soru varsa cevabını vermesi istenir. Gruplar halinde oynanabilen bu oyunda süre işin içine katılabilir ve erken gelen gruba ödül verilebilir.

Eğitim teknolojilerinin, özellikle de mobil teknolojilerin gelişmesiyle Ubiquitous Learning (u-Öğrenme veya Çevreleyen Öğrenme) kavramıyla tanıştık. Cep telefonları, akıllı telefonlar, tabletler ve diğer taşınabilir teknolojilerinin yoğun bir kitle tarafından kullanılmakta olması yer ve zaman endişesi taşımadan eğitim amacıyla bu teknolojilerden faydalanabilmeyi de beraberinde getiriyor.

2 boyutlu barkod teknolojisi olan QR (Quick Response – Hızlı Yanıt) kodları ve 3 boyutlu içerik sağlayan AR (Augmented Reality – Arttırılmış Gerçeklik) teknolojilerinin eğitimde kullanılmaya başlamasıyla dersler daha ilgi çekici ve eğlenceli hale gelebiliyor. Özellikle görsel ve kinestetik zekâ tiplerine sahip öğrenciler başta olmak üzere tüm öğrencilerin ilgisini çeken bir yabancı dil etkinliğinden bahsedeceğim. Belki de bu uygulamayı daha önce sınıfınızda denemişsinizdir. Denemediyseniz kesinlikle tavsiye ederim.

İlk denememde öğrencilerden birbirini takip eden QR kodlarını bulup her kodda gizlenen kelimelerden oluşan basit bir cümleyi bulmalarını ve son ipucuyla tamamlanan cümle ile ilgili görseli sınıfa getirmelerini öğrencilerden istedim. İlk gelen grubun yarışmayı kazandığı bu etkinlik isteğe bağlı olarak kısa veya uzun süre içerisinde oynanabilir.

Öğrencilere önce QR ve AR kodlarından bahsettikten sonra bu kodları kullanarak bir oyun oynayacağımızı anlattım. Daha sonra her gruptan bir mobil cihaz kullanmalarını istedim. Ücretsiz kod tarama uygulamalarını (i-nigma, QRReader, layar, vb…) cihazlarına yükleyen öğrencilere ilk ipucunu akıllı tahtada gösterdikten sonra yarışmayı başlattım. Okulun çeşitli yerlerine ve bahçeye gizlenen kodları bulmaya çalışan öğrencilerin çok eğlendiği gözlendi. Cümleyi tamamlayan öğrenciler gizli olan sorunun cevabını gösteren görseli sınıfa getirerek yarışmayı sonlandırdılar.

Çevrimiçi ve çevrimdışı kullanımı sağlayan bu teknolojiler ile ilgili başka hangi etkinliklerin kullanılabileceğini araştırmaktayım. Uygulayınca yine paylaşmak isterim. Uygulama dosyası aşağıda verilmiştir.

qr2

goo.gl/VftWHw

5 YORUMLAR

  1. Dinçer hocam merhaba,ellerinize sağlık. imgur açılmadığı için uygulama dosyasını yükleyebileceğiniz başka bir yer var mı? teşekkürler

CEVAP VER