Yazmanın da insanoğlunun en doğal ihtiyaçlarından biri olduğunu düşünüyorum. İnsanlar sık sık duygu ve düşüncelerini yazarak daha rahat iletebildiklerini dile getirmişlerdir. Günümüze baktığımızda “yazma” eylemimizi gerçekleştirirken daha farklı şeylerden yararlanır olduk. Örneğin artık not alırken çoğunlukla not defteri uygulamalarından birini tercih ediyoruz. Böylelikle ihtiyacımız olan tüm bilgiler her an yanımızda olan küçük bir aygıtta hazır bulunmuş oluyor. Ben hâlâ kâğıt kokusunu içime çekerek yazmak ve okumaktan vazgeçemesem de günlük rutinlerimde bu tarz uygulamaları tercih ediyorum.

Peki, öğrencilerin “yaratıcı yazarlık” deneyimlerine farklı bir bakış açısı nasıl getirebiliriz? Bu doğal ihtiyaçlarını, onları yaratıcılıklarının zirvesinden bir an olsun ayırmadan, nasıl fark etmelerini ve karşılamalarını sağlarız? Fark etmelerini diyorum çünkü öğrenciler genellikle bu ihtiyacın farkında olmuyorlar. Yazmanın insanı rahatlatan bir serüven olduğunu göstermek de bize düşüyor. Teknolojinin yalnızca bir araç olduğuna ve yazma serüveninde kâğıt-kalem ikilisinin kutsal yerinde gözü olmadığına da değinerek dersimde kullandığım uygulamalarla deneyimlerimi aktarmak istiyorum. ☺

Book Press

Screen Shot 2014-04-19 at 15.36.35

Harika bir kitap oluşturma programı olan Book Press’de öğrenciler sayısız türde kitabı yüksek kalitede hazırlayabilir, sadece iPad üzerinden değil tüm bilgisayarlardan da açılabilir hâlde paylaşabilirler. Genellikle uygulamalarda hazırlanan ürünler yalnız iPad üzerinden açılabilir oluyor. Bu yüzden bana göre Book Press bir adım önde. ☺

Türkçe dersinde, öğrencilerimizin farklı edebî türlerde yazma becerilerini kazanmalarını beklediğimiz düşünüldüğünde Book Press’in sunduğu şiir, hikâye, günlük vb. formatlar ve görsel zenginlik daha yaratıcı ürünler çıkmasını sağlıyor.

Book Press’in en sevdiğim yönlerinden biri de içerisinde sonsuz bir kütüphaneyi de barındırıyor olması, diyebilirim. Kullanıcıların hazırlamış olduğu kitapları, çalışmaya başlamadan önce sınıfta inceleyebilir, öğrencilerin ilk aşamada yol gösterici unsurlardan faydalanmalarını sağlayabilirsiniz.

Book Press’in örnek kütüphanesinden bir görüntü:

Screen Shot 2014-04-19 at 15.36.22

Story Creator

Screen Shot 2014-04-19 at 15.36.45

Story Creator uygulaması da yaratıcı yazma çalışmalarında kullanabileceğimiz bir uygulamadır. Yine bu uygulama da öğrencilere yaratıcılıklarını sonuna kadar kullanma imkânı sunduğu için tercih edilebilir.

Öğrenciler kitaplarına ses, video, fotoğraf ekleyebilir; hazır olandan yararlanmak yerine yaratıcı çizimler yapabilirler. Ayrıca görseli yorumlama becerilerini geliştirmek için de bu uygulamadan faydalanılabilir. Görseli siz verebilir ve yorumlamalarını isteyebilirsiniz ya da herhangi bir temayla ilgili görsel eklemelerini ve düşüncelerini yazmalarını sağlayabilirsiniz. Biz öğrencilerimizle ara tatil dönemimizde Story Creator üzerinden tatil günlüğü oluşturmuştuk. Öğrencilerin eğlendiği bir çalışma oldu.

Halftone 2 (Comic Book Creator)

Screen Shot 2014-04-19 at 15.36.52

Özellikle okuma saatlerimizde öğrencilerimizin çizgi/foto romanlara karşı büyük bir ilgisi olduğunu gözlemledik. «Peki, o halde neden onlara kendi çizgi/foto romanlarını yaptırmayalım?» diye düşündük. Bunun için Halftone 2 oldukça uygun bir uygulamaydı.

Öğrenciler uygulamayı kullanırken hem eğlendiler hem de farklı bir ürün çıkartmanın zevkini paylaştılar. Uygulamayı sadece çizgi/foto roman oluşturmada değil alışılmışın dışında ders içeriği hazırlamada, öğrencilere röportaj türünü kalıcı şekilde kavratmada da kullanabilirsiniz.

Bu uygulamayla yaptığımız en son çalışma Küçük Prens’le mülâkat gerçekleştirmekti. Öğrenciler kitap atölyesi kitabımızın kahramanı –ki en sevdiğim kitap kahramanıdır– Küçük Prens’le görüştüklerini hayal ederek karşılıklı diyaloglar şeklinde adeta bir dergi formatında ürün tasarladılar.

Tellagami

Screen Shot 2014-04-19 at 15.36.58

Tellagami, oldukça eğlenceli bir story telling (hikâye anlatımı) uygulamasıdır. Klasik bir şekilde hikâye yazmaktan sıkılan öğrenciler için yaratıcılıklarını sonuna kadar kullanabilecekleri bir alan oluşturması bakımından dikkate değerdir. Uygulamada öğrenciler kendilerine ait bir avatar (karakter) tasarlıyor ve hikâyelerini o avatar aracılığıyla sunabiliyorlar. Tasarladıkları karakteri diledikleri duygu ifadesiyle ve hatta kendilerine benzer fiziki özelliklerle zenginleştirebildikleri için yapacakları çalışmaları daha büyük bir zevkle hazırlıyorlar.

Bu uygulamanın topluluk önünde konuşma konusunda çekingenlik yaşayan öğrenciler için de farklı bir çözüm yolu oluşturduğunu düşünüyorum. Yaptırdığımız hazırlıklı ya da hazırlıksız konuşmalar esnasında heyecanlanan, kendini rahat ifade edemeyen öğrencilerin Tellagami üzerinden rahatlıkla sunum yaptığını gözlemledim. Tellagami ilk aşama olarak kullanılıp öğrencilerin hazırlıklı konuşmalarda daha rahat olması sağlanabilir.

Bu konularda araştırma yaparken Tellagami’yle yapılmış ilginç bir perspektif çalışmasına rastladım. Uygulamayı kullanırken istediğiniz arka planı ekleyebiliyorsunuz, biz de eklemiştik. Hatta öğrenciler birkaç farklı uygulama kullanıp hikâyelerinde geçen mekânların tasarımlarını kendileri yapmışlardı. Ancak gördüğüm çalışmada arka planlara karakterler öyle bir yerleştirilmiş ki ortaya mükemmel bir perspektif çıkmış. Bu çalışmayı gördüğümde bir uygulamanın keşfedilen her yeni özellikle ne kadar zenginleştiğini ve aslında yaptıklarımızın yanında daha ne kadar çok şey yapabileceğimizi düşündüm.

Birkaç örnek resimle bu çalışmayı göstermek istiyorum. Çalışma hakkındaki yazıyı okumak isterseniz :http://www.ipadeducators.com/#!tellagami-in-perspective/chl6  sitesini ziyaret edebilirsiniz. Diğer yazılara da göz atmanızı tavsiye ederim. ☺

Screen Shot 2014-04-19 at 15.36.10

#paylasmakguzeldir
@demirhatice34

YAZIYI PAYLAŞ
Önceki İçerikEn İyi Mobil Uygulamaları Seçmenin Pedagojik Yolu!
Sonraki İçerikBYOD İçin Yol Haritası / Bir “BYOD” Öyküsü
Saint Benoît Fransız Lisesi, Dijital Araştırma ve Geliştirme Komitesi (CDRN), Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni, authorized Google Education Trainer, Microsoft Yenilikçi Uzman Eğitmen, Eğitimde Teknoloji Yazarı, EğitimTek #TDEknoloji, #sbdijital #paylaşmakgüzeldir