Yeni nesil basketbolcular için yeni bir mobil eğitim deneyimi  “Homecourt”

0 428

Basketbol, resmi kayıtlara göre ülkemizde ilk kez 1904 yılında, İstanbul’da, Robert Kolej Spor Salonu’nda oynanmıştır. Bu tarihten itibaren dünyada gelişmeye devam ederken, değişim ülkemize de yansımaya devam etti. 

Günümüze kadar devam eden bu gelişim sürecine, yeni antrenman sistemleri ve yeni teknolojik gelişimlerin de dâhil olması ile sporcularımızın kalitesi artarken ülke başarılarımız da uluslararası seviyelere çıkmaya başladı. Bu başarılarımız ve gelişen yeni uygulamaların etkisi ile kendini daha çok geliştiren sporcularımız, dünyanın en prestijli ligi olan NBA’e transfer olmaya başladı.

Dünya genelinde yaşadığımız Covid-19 salgını nedeni ile eğitimlerimiz artık online bir sürece dönüştü. Spor eğitmenleri çok iyi bilir ki; bizler spor yaptırırken bir alana ve eğitim alan kişi ile yakın iletişim kurarak çalışmalarımızı gerçekleştiririz. İçinde bulunduğumuz zaman, bizlere yeni bir sisteme uyum sağlamamız gerektiğinin mesajını verdi. Bu süreçte öğrencilerimize ve toplumumuza nasıl daha iyi destek olabiliriz sorusunu düşündürdü ve araştırmalarımızı bu doğrultuda yapmaya başladık. Uygulanabilir bir spor ve teknoloji uygulamasını, sizlere paylaşmaya çalışacağım. 

Bir öğretmen ve antrenör olarak olmasını hayal ettiğim bir uygulamayı sizlere tanıtmak isterim. Yazımının da başlığında belirttiğim gibi, yeni nesil basketbolcular için yapay zeka destekli yeni bir mobil basketbol uygulaması geliştirildi; “HomeCourt”.

Üretici firma dünyanın dört bir yanındaki koçlara, eğitmenlere ve beden eğitimi öğretmenlerine, oyuncularına sunabilecekleri dijital eğitim bir eğitim aracı sağladı. Firma yükselen genç sporcuların yolculuklarını bir sonraki seviyeye devam etmelerine yardımcı olmak için NBA ile işbirliği yaptı.

Bir koç, antrenör veya beden eğitimi öğretmeni iseniz, HomeCourt uygulaması ile sanal bir takım ya da sınıf grubu kurabilirsiniz. Böylece oyuncularınız sizinle iletişim kurabilir aynı zamanda evde beceri geliştirmelerine de devam edebilirler.

Uygulama kullanımı çok kolay olduğunu belirtmek isterim. Kayıt işlemleri sonrasın kısa bir tanıtım turundan sonra hızla örnek uygulamalar yapmaya başlayabilirsiniz. Dünya çapında 170’den fazla ülkede kullanılan ve 2019 Apple Tasarım Ödülü’nü kazanana Yapay Zekâ destekli HomeCourt, yeni başlayanlardan profesyonellere kadar herkesin temel basketbol becerilerini geliştirmesinin hızlı ve eğlenceli bir yolu olduğunu belirtebilirim. Profilinizi oluşturduktan sonra, uygulama özellikleri ile gerçekleştirdiğiniz antrenmanlarınızı, takımınız, farklı topluluklar hatta NBA ile paylaşabilirsiniz. 

Herkesin en iyi araçlara, eşit şartlarda erişim sağlaması çok önemli yani bu fırsatı sağlayan ve sunan bir uygulama olarak da ifade edebilirim. Dikkatimi çeken bazı yönlerini aktarmak isterim; 

  1. Sporcu dikey sıçramasını ölçer ve her deneyimlemeyi de uygulama kayıt altına alır yani gelişim grafiğinizi takip edebilirsiniz. 
  2. Basketbol yarı sahasının dışında; çizgileri, oyuncuyu ve potayı görebilecek şekilde telefon/ tablet kurulur ki sizlere tripod kullanımını öneriyorum, istediğiniz yerden şut atıp bunu analizini çıkartabilirsiniz. Kaç tane isabetli şut oldu, hız ve yüksekliği gibi değerler de sunulmaktadır.
  3. Oyuncu, topu yerde sektirirken uygulama ekranında çıkan noktalara dokunarak el- göz koordinasyonunu geliştirebilir ve uygulama da size veriler vermeye devam eder.

Uygulama, salgın sürecinde sporcularımızın ve topluluklarımızın güvenli ve sağlıklı bir şekilde aktif kalmasına yardımcı olmak için, Nisan ayı sonuna kadar ücretsiz.
Olumsuz yönü ise sadece; şarjınızı çok hızlı tüketebilir. Haydi, şimdi siz keşfedin.

 

Sevgi ve saygılarımla,

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.