Yeni öğretim yılında “Hibrit Sınıflar” oluşturmak için öneriler

Yeni Dönemde  Hibrit Sınıflar Oluşturalım

2 6.058

Teknolojinin günümüzde sürekli gelişmesi ve git gide kullanıldığı alanların artması ile beraber hayatımızın neredeyse her alanında. En iyi şekilde teknolojiyi kullanan bireyler genelde o sektörün lideri konumuna yükselmiştir. Giderek artan teknoloji kullanımın artık eğitim dünyasında da fazlasıyla yerini almıştır. Bilindik eğitim yöntemleri artık teknoloji ile birleştirilerek teknolojinin ışığında farklı gelişmeler takip edilerek eğitim sistemi sürekli geliştirilmektedir. Buna göre; geliştirilen bir tanımdan bahsedelim. 

Hibrit  öğrenme; çağın gereği olan teknolojiyi verimli bir şekilde kullanırken, yapılandırmacı yaklaşıma da yer veren bir eğitim şeklidir. Her öğretmenin kullandığı geleneksel yöntemlere ek olarak eğitim teknolojileri ders planlarımıza serpiştirmekte diyebiliriz. Hibrit sınıf oluşturmak çok kolay. Bunu 4 örnekle özetleyelim.

1- Matematik dersine, bir çorapla başlayıp, devamında web 0.2 aracı olan “Draw Your Game” uygulaması ile uzunluk ölçülerini işleyebilirsiniz.

DRAW YOUR GAME NEDİR?

Bu ücretsiz uygulama size akıllı cihazınız yoluyla kendi yarattığınız parkurda oyun oynayabilme olanağı sağlar. Sadece eğlence için kullanabileceğiniz gibi derslerinize de kolaylıkla entegre edebilirsiniz. Tek ihtiyacınız; dört renkte kalem (kırmızı, mavi, yeşil, siyah), akıllı bir cihaz ve beyaz bir kağıt. Gerisi hayal gücünüze kalmış.

2-Oyun hamurları ile çarpma işlemine giriş yaparken; pekiştirmek için “Tarsia” uygulamasını kullanabiliriz.

TARSİA NEDİR?

Hepimize 20 soruluk test dağıtılsa ve belli bir sürede çözmemiz istense pek de hoşumuza gitmez. Fakat elimize 20 tane üçgen verilse ve üzerlerindeki soruları cevaplarıyla eşleştirerek yapbozu tamamlayabileceğimiz söylense, bir an önce başlamak isteriz. İşte Tarsia tam da bu!

Bilgisayarınıza ücretsiz indirebileceğiniz ve istediğiniz ders için kolaylıkla yapboz hazırlayabileceğiniz bir program Tarsia. 

3- Hayat Bilgisi veya Fen Bilgisi derslerine semt pazarına gezi düzenleyerek “Sağlıklı Yaşam” konusuna giriş yapabilirsiniz. Sonrasında; artırılmış gereçeklik uygulaması “Hp Reveal” uygulaması için konuyu pekiştirebilirsiniz.

HP REVEAL NEDİR?

Artırılmış Gerçeklik uygulaması olarak bilinen, eski adı Aurasma olan bu uygulama ile tek yapmanız gereken aslında elinizdeki görseli hangi materyalle (resim, ses, video, 3d animasyon…) zenginleştirmek istediğinize karar vermek ve bununla zenginleştireceğiniz fiziksel bir gerçekliği eşlemek. Sıradan görselleri bir filme ya da sese dönüştürebilirsiniz.

4- Türkçe derslerimizde çocuklarımız zamanla sıkılabilir. Heyecan katmak için ilk önce dörde ayrılmış bir sayfaya hikaye basamakları oluşturmalarını isteyin. Sonrasında “ Storybird” uygulaması ile sınıf hikayenizi oluşturun. Son olarakta “Okuyan Çocuklar” sitesinde yazdıkları hikayenin yayınlanmasını sağlayın. Bakın Türkçe dersleri daha eğlenceli olacaktır.

STORYBIRD NEDİR?

Storybird, ücretsiz bir kitap oluşturma sitesidir. Ara yüzü İngilizce olmasına rağmen kullanımı oldukça kolaydır ve özellikle Türkçe, İngilizce, Almanca gibi dil öğretmenleri için kullanışlı bir eğitim aracıdır. Öğrenciler oluşturulmuş kitapları okuyabilir; kendi kitaplarını, öykülerini ve şiirlerini yazabilirler.

Eğitim teknolojileri alanında o kadar çok uygulama geliştirildi ki bu uygulamaları doğru bir şekilde kullanan bir öğretmen gün boyunca alamadığı sonucu bir saatte alabilir. Hibrit  öğrenme uygulamalarında geleneksel öğrenme ile e-öğrenmenin dengesi dersten derse farklı olabilir.

Sizde bu seneyi “Hibrit Sınıflar” olarak geliştirin, öğrenmeyi eğlenceli hale getirin.

 

2 Yorum Yapıldı
  1. Erol özdoğan Diyor ki:

    Faydalı bir yazı olmuş teşekkürler

  2. Betül Diyor ki:

    Kaynakça verebilir misiniz?

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.