Youtube Kanalımızda Öğrencilerimiz İçin Neler Yapabiliriz?

1 389

Youtube öğrencilerimiz için önemli kaynaklardan bir tanesi! Peki biz öğretmenler bunu nasıl değerlendirebiliriz?

“Youtube derslerde kullanılmaz. Video arama yaptığımızda listede istemediğimiz videolar da çıkıyor. Öğrenciler için uygun bir platform değil.” diyen öğretmenlerim için kısa bir yazı…

Youtube da videolarımızı depolayabilir miyiz? Öğrencilerimiz için güvenli bir kaynak olabilir mi? Bizim İşimizi kolaylaştıracak özellikleri var mı? Hoşunuza gidecek birkaç özelliği söyleyeceğim.

Youtube Kanalımızda neler yapabiliriz?

 • Kanalınıza yüklediğiniz videoları yalnızca öğrencilerinizin görebileceği şekilde gizlilik ayarı yapabilirsiniz.
 • Youtube’da var olan videolardan, derslerinize uygun olanları seçerek bir playlist oluşturabilir ve bu playlist’i öğrencilerinizle paylaşabilirsiniz.
 • Youtube’da gördüğünüz bir videoyu izlemek için zamanınız yoksa ‘Sonra İzle’ listenize atarak, daha sonra kolayca videolara ulaşarak izleyebilirsiniz.

 

Youtube Video Editor ile videolarınızı düzenleyebilirsiniz.

 

 • Görüntünüzü iyileştirebilir, hareketleri yavaşlatıp hızlandırabilir,
 • Videonuzda istediğiniz gibi kırpmalar yapabilir,
 • Videonuz içerisinde istediğiniz saniyelerde öğrencileriniz için ek açıklamalar içeren notlar ekleyebilir,
 • Videonuza size önerilen onlarca sesten birini fon müziği olarak seçebilir,
 • Altyazı ekleyebilirsiniz.
 • Google Hangouts kullanarak Youtube üzerinden canlı yayın yapabilirsiniz.

Tüm bunları yapabilmek için Gmail hesabınız ile Youtube’a giriş yapmanız yeterli.

Giriş yaptığınız da sayfanızın sol tarafındaki menü aşağıdaki resimde göründüğü gibi size özel seçeneklerin gelmesiyle değişecektir.

En baştan söylemek istiyorum, Kendi videolarınızı yüklemeniz için sayfanızın sağ üst köşesinde bulunan ve hiç kaybolmayan Yükle butonuna tıklayabilirsiniz.

Youtube Kanalİlk olarak Kanalım seçeneğine dikkatinizi çekmek istiyorum. Youtube’a giriş yaptığınız gmail hesabınız ile yönetebileceğiniz bir kanalınız var. Kanalınız da yüklediğiniz videoları, oynatma listelerinizi, takip ettiğiniz kanalları görebilirsiniz. En önemlisi ise yüklediğiniz videolarınızı düzenleyebileceğiniz Video Yöneticisi ekranınıza da Kanalım seçeneğinden ulaşabilirsiniz.

Bizim en çok kullanabileceğimiz özelliklerden bir tanesi Playlist… Ben BilişimTeknolojileri öğretmeniyim ve öğrencilerime günümüzde geliştirilmeye devam eden teknolojiler hakkında videolar izletmek istiyorum. Bunların hepsini derste izlemek için yeterli vaktimiz yok. Youtube kanalımdan bir playlist oluşturarak izlemelerini istediğim videoları bir liste halinde öğrencilerime paylaşabilirim. Peki nasıl?

Youtube ChannelKanalım ekranında yukarıdaki menülerimiz görünecektir. Oynatma Listeleri seçerek ‘Yeni Oynatma Listesi’ butonuna tıklayarak oluşturmak istediğimiz listeye bir isim verelim.

Gizlilik ayarı olarak 3 seçeneğimiz var. Yalnızca öğrencilerinizle paylaşacaksanız liste dışı yapmanızı tavsiye ederim.Youtube

 • Liste dışı yaparak, sadece oluşturduğunuz playlistin bağlantı linkine sahip olanlar görebilir ve Youtube aramalarında da oluşturmuş olduğunuz playlist çıkmaz.
 • Özel seçeneği yaparsanız (bağlantı linkine sahip olsa dahi) sizden başka kimse göremez.

Oluştur butonuna bastığınızda aşağıda göründüğü gibi artık yeni playlistiniz oluşur. Peki listemize videoları nasıl ekleyeceğiz?

YoutubeAdd videos butonuna tıklayarak, ister youtube’da arama yaparak istediğimiz videoları ekleyebilir, isterseniz kendi yüklediğimiz videoları da playlistimize ekleyebiliriz.

Öğrencilerimizle paylaşmak için Share butonuna tıklayarak paylaşım seçeneklerinden istediğinizi seçebilirsiniz.

Youtube’da kullanabileceğimiz yalnızca bir özellikti bu, daha fazlasını öğrenmek için takip etmeye devam edin 🙂

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.